10 مدل لباس شیردهی برای تغذیه راحت و بی دردسر نوزاد

اکنون که از مسیر پر پیچ و خم بارداری تا زمان زایمان فرزند تازه وارد به منزلتان عبور کرده‌اید تبریک ما را پذیرا باشید؛ اما این تازه شروع مسیر پر چالش دیگری به نام شیردهی است. فرصتی طلایی برای مادران تا از این لذت خدادادی بهره مند شوند و فرزندی سالم را با تغذیه از شیر مادر پرورش دهند. این دوره پر چالش را چطور می‌گذرانید؟
شیردهی به نوزاد کار سختی نیست؛ اما از آن جایی که نوزاد باید در وعده‌های زیاد مقدار کمی از شیر مادر تغذیه کند استفاده از لباس شیردهی یکی از مهم‌ترین نیازهای مادر در این دوران است. البته نباید فکر کنید که لباس شیردهی لزوما مثل لباس بارداری طراحی خاصی دارد. بلکه هر لباسی که به تغذیه راحت بدون تعویض لباس توسط مادر کمک کند می‌تواند گزینه ایده آلی باشد.

اگر هنوز به دوره شیردهی نرسیده‌اید، همزمان با خرید وسایل مورد نیاز نوزاد در بیمارستان لباس شیردهی هم در این لیست قرار دهید. در راهنمای خرید امروز به نظر بهترین مدل‌ لباس‌هایی که در تغذیه بهتر کودک در این دوره طلایی کمک کننده هستند را بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه

مشخصات محصول:

 • سوتین نخی مدل تی شرت
 • قابلیت باز و بسته شدن با لایه رویی سوتین
 • بازه تغییر سایز بیش‌تر قزن‌ها برای مادران در دوران شیردهی

سوتین مگا سکرت محصولی تمام نخ و باکیفیت بوده که در آن تمام نیازهای مادران بعد از زایمان در نظر گرفته شده است. در وهله اول این مدل با سه قرن بزرگ بسته می‌شود که تغییر سایز گسترده‌تری برای مادران در این دوره دارد. مزیت بعدی به پوشش رویی سوتین مربوط می‌شود که با دکمه و به سادگی باز و بسته می‌شود.

سوتین گلدار مخصوص دوران شیردهی

مشخصات محصول:

 • سوتین نخ ویسکوز مدل تی شرت
 • دارای بند قابل تنظیم از جنس مواد ضد حساسیت برای بهداشت مادر و کودک
 • دکمه برای سهولت شیردهی نوزاد

در سوتین شیردهی مگاسکرت مدل Gold MOMi Fa کل پوشش روی سینه‌ها با استفاده از دکمه باز و بسته می‌شود. در تولید این محصول از مواد ضد حساسیت و نخ استفاده شده تا میزان آلرژی زایی به حداقل برسد. این محصول فاقد پد بوده تا ضخامت کلی آن برای هر بار شیردهی مناسب باشد.

سوتین شیردهی مدل نیم تنه

مشخصات محصول:

 • سوتین نخ ویسکوز مدل تیشرت نیم تنه
 • دارای بند قابل تنظیم از جنس مواد ضد حساسیت برای بهداشت مادر و کودک
 • دارای گیره به منظور سهولت شیردهی

این سوتین با استفاده از مواد ضد حساسیت برای مادر و کودک طراحی شده و ساختار آن خاص شیردهی است. به این شکل که گیره سوتین قابلیت باز و بسته کردن دارد و می‌توانید هر طرف را هنگام شیردهی باز و بسته کنید. این مدل با وجود سنگ‌های تزیینی روی پارچه و قالب فنردار برای استفاده در موقعیت‌های رسمی نیز مناسب است.

سوتین مخصوص شیردهی طرح نیم تنه - تی شرت

مشخصات محصول:

 • سوتین نخ ویسکوز مدل تیشرت نیم تنه
 • دارای بند قابل تنظیم از جنس مواد ضد حساسیت برای بهداشت مادر و کودک
 • دارای قزن سه ردیفه و گیره به منظور سهولت شیردهی

این محصول در مدل تی شرت نیم تنه بدون آستر و پد تولید شده تا به راحتی بتوانید لایه داخلی را برگردانید. برای استفاده آسان از این محصول یک قزن سه ردیفه و یک رابط متحرک تعبیه شده است. ضمن این که به همراه این سوتین یک رابط اضافه هم دریافت می‌کنید.

پیراهن زنانه مدل بند دار یقه هفت

مشخصات محصول:

 • پیراهن فرم جذب تا زیر باسن
 • مدل بدون آستین با یقه هفت و آزاد
 • جنس نخ و پلی استر

انواع پیراهن با یقه هفت از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید دوران شیردهی را با آن‌ها سپری کنید. این مدل با یقه هفت و مدل جذب انتخاب خوبی برای استفاده در زیر لباس و یا در منزل است. بنابراین در زمان تغذیه نوزاد به سرعت می‌توانید بند پیراهن را جا به جا د و یا از سمت یقه شیردهی را آغاز کنید.

مشخصات محصول:

 • روکش از جنس پنبه
 • قابلیت تغییر سایز
 • دارای یقه برای برقراری ارتباط چشمی مادر و نوزاد

کاور شیردهی بهترین روکش یا لباسی است که در این دوران می‌توانید برای تغذیه نوزاد خارج از منزل استفاده کنید. این محصول همراه با یک بالش نرم کوچک ارائه می‌شود و می‌توانید همزمان با قرار دادن کاور 360 درجه از موقعیت قرارگیری بدن و سر نوزاد مطمئن باشید. از کاور شیردهی می‌توانید به عنوان یک شال در خارج از منزل و موقعیت‌های رسمی در صورت لزوم استفاده کنید.

کاور شیردهی با قابلیت تغییر سایز

مشخصات محصول:

 • روکش از جنس پنبه
 • قابلیت تغییر سایز
 • دارای یقه برای برقراری ارتباط چشمی مادر و نوزاد

این محصول یک روکش کامل برای پوشش اطراف مادر در زمان شیردهی است. بند این کاور مشابه با پیش بند دور گردن مادر قرار می‌گیرد و به راحتی می‌تواند نوزاد را تغذیه کند.

تاپ یقه هفت زنانه - کالکشن

مشخصات محصول:

 • پیراهن فرم آزاد تا زیر باسن
 • مدل بدون آستین با یقه هفت و آزاد
 • مناسب موقعیت‌های مجلسی و مهمانی

این تاپ زنانه محصول 2017 انگلستان بوده که از جنس نایلون و الیاف براق برای موقعیت‌های رسمی تولید شده است. یکی از مزایای این تاپ قابلیت شستشو آسان آن است که با توجه به دفعات شیردهی مادر در موقعیت مختلف کارآمد است. فرم این تاپ آزاد و یقه هفت بوده و قد آن تا زیر باسن قرار می‌گیرد.

بلوز ویسکوز یقه هفت زنانه - ویولتا بای مانگو

مشخصات محصول:

 • بلوز دکمه دار فرم نسبتا آزاد تا روی کمر
 • مدل بدون آستین با یقه هفت و آزاد
 • مناسب موقعیت‌های روزمره و مجلسی

این بلوز در مدل نسبتا آزاد با یقه هفت طراحی شده است. جنس آن از ویسکوز بوده و برای استفاده روزمره و مجلسی جهت شیردهی به نوزاد بسیار راحت است. نکته بعدی در این مدل بسته شدن با دکمه است که باعث می‌شود برای استفاده روزمره مادران در دوره شیرواری راحت‌تر باشد.

تونیک دکمه دار زنانه Soleil

مشخصات محصول:

 • تونیک دکمه دار آستین بلند
 • یقه گرد با آستین سه ربع
 • مناسب موقعیت‌های مجلسی

برای آن دسته از مادرانی که به دنبال مدل‌های بلند و گشاد برای خارج از منزل هستند تونیک‌های دکمه دار گزینه ایده آلی به عنوان جایگزین مانتو هستند. تونیک دکمه دار زنانه Soleil با آستین سه ربع و یقه گرد طراحی شده و دکمه دار است. این لباس مناسب شیردهی است.

اهمیت استفاده از لباس شیردهی در تغذیه نوزاد

شیردهی به نوزاد زمان و مکان نمی‌شناسد. نوزاد به سبب فیزیک خاصی که دارد در هر مرتبه تنها مقدار جزئی شیر می‌نوشد. این بدین معنا است که شما هر لحظه باید برای شیردهی و تغذیه نوزادتان در دسترس باشید. این موقعیت ممکن است حتی خارج از منزل و در محیط عمومی پیش آید. بنابراین لازم است از لباس خاص دوران شیرواری استفاده کنید تا بدون هیچ زحمتی و با پوشش حداکثری بدن بتوانید نوزادتان را تغذیه کنید.

لباس‌هایی که برای دوران شیردهی طراحی می‌شوند از نظر سایز خیلی بزرگ‌تر از اندازه طبیعی نیستند. اما معمولا به اندازه کافی بزرگ هستند تا مادر بدون نیاز به باز کردن لباس بتواند کودک را تغذیه کند. بنابراین اصل اول در طراحی لباس شیرواری باز بودن یقه لباس و وجود یک شیار از بالا یا پایین سینه‌ها برای دسترسی سریع و آسان است.

انواع سوتین بارداری برای شیردهی سریع‌تر

اولین لباسی که در این دوران باید متناسب با شیردهی بر تن کنید سوتین‌های خاص شیرواری هستند. اولین تفاوت این سوتین‌ها با مدل‌های معمولی بست شل و آزادی است که دارند. بنابراین مادر می‌توانید خیلی سریع و بدون سختی نوزاد را از پستان تغذیه کند.
اگر مدل‌های مخصوص شیردهی را مقایسه کنید احتمالا بست و کلیپس‌هایی روی آن‌ها ببینید که بر خلاف مدل‌های معمولی کاملا در دسترس هستند. بنابراین مادر می‌تواند از جلو پوشش پستان‌ها را باز کند؛ بدون آن که لازم باشد بست‌های پشتی را بگشاید.
برخی دیگر از مدل‌ها هم طراحی منحصر به فرد و خاص خود را دارند. به این شکل که پوشش روی سینه یک برش کوچک دارد که با دکمه بسته می‌شود. هر زمان که مادر بخواهد نوزاد را تغذیه کند می‌تواند از طریق همین دریچه و بدون باز کردن سوتین اقدام کند.

انواع تاپ و بلوز یقه هفت آزاد برای شیردهی

یکی دیگر از گزینه‌هایی که شاید همین الان هم بتوانید داخل کمد لباس‌هایتان پیدا کنید بلوز و تاپ یقه هفت است. یقه‌های عمودی و هفت به شرط آن که آزاد و گشاد باشند کاندید استفاده در دوران شیردهی هستند. در صورتی که از تاپ بند دار استفاده می‌کنید باز کردن آن‌ها برای شیردهی خیلی سریع‌تر از انواع بلوز است.

به جز تاپ‌های یقه هفت، انواع مدل‌های یقه گرد هم برای استفاده در دوران شیردهی مناسب هستند. با وجود شیردهی هنگام پوشیدن تاپ همچنان بخش‌های پایینی شکم پوشیده است و احساس ایمن‌تری خواهید داشت.

استفاده از پیراهن‌های دکمه دار برای دوران شیردهی

لباس‌های گشاد و آزاد دکمه دار برای دوران شیردهی مناسب هستند؛ به شرط آن که بتوانید به سرعت دکمه‌ها را باز کنید. بدین منظور می‌توانید از انواع شومیز و پیراهن‌های دکمه دار استفاده کنید که دکمه‌های درشت‌تری دارند.

انواع پیراهن شیردهی زنانه بدون آستین و یقه باز

یکی دیگر از لباس‌هایی که می‌توانید برای شیردهی به نوزادتان امتحان کنید انواع پیراهن زنانه هستند. مدل‌های راحتی زنانه معمولا برای شیردهی مناسب‌تر هستند. حتی اگر این پیراهن‌ها به صورت اختصاصی با برچسب شیردهی تولید نشده باشند خودتان می‌توانید مدل راحت‌تر را برای شیر دادن انتخاب کنید.

انواع کاور شیردهی برای ارتباط موثر مادر و نوزاد

یکی دیگر از پوشش‌هایی که اخیرا برای شیردهی به نوزاد متداول شده انواع کاور یا شال‌های شیردهی هستند. این شال‌ها طوری طراحی شده‌اند تا به صورت 360 درجه اطراف مادر را بپوشانند. بنابراین در هر موقعیتی می‌توانید به تغذیه نوزادتان بپردازید.
مزیت این شال‌ها حفظ ارتباط چشمی مادر و نوزاد هنگام تغذیه است. به این شکل که یقه شال قابل تنظیم است و می‌توانید هنگام شیردهی در موقعیت‌های مختلف خارج از منزل هم فضای مشابه خانه را تجربه کنید.

لباس شیردهی از کجا بخرم؟

شاید لباسی که مخصوص شیردهی طراحی شده باشد را نتوانید در همه فروشگاه‌ها پیدا کنید. اما اکثر فروشگاه‌هایی که ملزومات بارداری و سیسمونی نوزاد را به فروش می‌رسانند لباس‌های مخصوص این دوره نظیر سوتین شیردهی دارند. این لباس‌ها را باید در کنار سایر وسایل نوزاد در ساک بیمارستان قرار دهید.

سخن آخر

تغذیه روزانه نوزاد تا شش ماهه اول زندگی متعدد است و همین موضوع نیاز به استفاده از لباس شیردهی را بیش‌تر می‌کند. انواع سوتین‌های شیردهی، پیراهن‌های آزاد یقه هفت، تیشرت‌ها و بلوزهای یقه عمودی و باز و کاورهای شیردهی برای این دوران مناسب هستند. انتخاب شما برای تغذیه راحت و لذت بخش‌تر فرزندتان در این دوره کدام است؟

13 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.