8 نوع سرلاک نوزاد خوب+راهنمای خرید بهترین سرلاک و استفاده آن

تغذیه نوزاد یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به رشد و سلامت او است. یکی از غذاهای کمکی برای تغذیه نوزاد سرلاک است. سرلاک یک ماده کمکی غذایی حاوی پروبیوتیک است که سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد را تقویت می‌کند. سرلاک اولین غذای کمکی نوزاد است. نوزاد تا شش ماهگی بطور کامل از شیر مادر تغذیه می‌کند و شیر مادر تمام مواد مورد نیاز بدن نوزاد را تامین می‌کند. اما بعد از شش ماهگی با توجه به رشد نوزاد نیاز به غذای کمکی افزایش پیدا می‌کند و سرلاک بهترین غذای کمکی در این سن برای نوزاد است.

نحوه ی تغذیه نوزاد با سرلاک:

در تغذیه نوزاد با سرلاک مواردی وجود دارد که با رعایت آن بهتر می‌توانید از فواید آن سود ببرید.

 • صبح زود نوزاد گرسنه است. بهتر است از همان فرصت استفاده کنید و به او این ماده غذایی را بدهید.
 • همچنین شب نزدیک خواب نیز زمان مناسبی برای تغذیه با سرلاک است.
 • سرلاک اولین غذای جامد نوزاد است. بنابراین اگر در ابتدا نوزاد آن را از دهانش بیرون بریزد، شما باید صبر به خرج بدهید تا نوزاد یاد بگیرد.
 • هرگز نوزاد را مجبور به خوردن آن نکنید تا خود کم کم علاقه مند شود.
 • در ابتدا روزانه دو قاشق سرلاک برای تغذیه نوزاد در نظر بگیرید و در روزهای بعد به تدریج آن را زیاد کنید.

فواید سرلاک برای نوزاد:

سرلاک حاوی آهن، کلسیم، ویتامین A,C,D و امگا 3 است. تمام این مواد برای رشد و سلامت نوزاد ضروری است. همچنین ترکیبی از شیر و حبوبات با غلات آسیاب شده است و شامل عناصر مفیدی برای رشد نوزاد است. این غذای کمکی علاوه بر فواید مغذی آن برای مادرانی که شیر کافی ندارند و یا نوزادان پراشتهایی که با شیر مادر سیر نمی‌شوند و بدقلقی می‌کنند بسیار مفید است و نوزاد را آرام می‌کند.

یکی دیگر از فواید سرلاک وزن گیری نوزاد است. این غذای کمکی تاثیر زیادی در رشد جسمی و وزن گیری نوزاد دارد. اگر از سرلاک‌های حاوی طعم میوه استفاده کنید و یا اینکه در سرلاک از قطعات میوه استفاده کنید به رشد بهتر و وزن گیری نوزاد کمک می‌کند.

در ادامه مطلب ما 8 نوع سرلاک موجود در بازار را به شما معرفی می‌کنیم و در انتها انواع آن و زمان شروع تغذیه با آن و نکات مهم در این رابطه را برای شما شرح می‌دهیم.

مدل محبوب

سرلاک گندم و خرما نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • میزان ماندگاری 18 ماه
 • شروع مصرف 7 ماهگی

سرلاک گندم و خرما نستله یک غذای کمکی برای شیرخواران بر پایه غلات مقوی، خوش طعم و تهیه شده از مواد 100% طبیعی است. این محصول حاوی پروبیوتیک بیفیدوس است که به تقویت سیستم ایمنی طبیعی کودک کمک می کند. آهن و ید موجود در این محصول به تکامل قوای شناختی کودک کمک می‌کند و ویتامین ب 1 و امگا3 موجود در آن نقش مهمی در رشد و تکامل مغزی دارد. برند نستله از بهترین برند‌های تولید کننده سرلاک است.

سرلاک حریره بادام نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • میزان ماندگاری 18 ماه
 • شروع مصرف 6 ماهگی

مدل حریره بادام برای وزن گیری نوزاد بسیار مفید است. همچنین در رشد ذهن نوزاد نیز تاثیر زیادی دارد. هضم آن بسیار راحت است. این محصول حاوی پروبیوتیک بیفیدوس است که به تقویت سیستم ایمنی طبیعی کودک کمک می کند. آهن و ید موجود در این محصول به تکامل قوای شناختی کودک کمک می‌کند و ویتامین ب 1 و امگا3 موجود در آن نقش مهمی در رشد و تکامل مغزی دارد.

سرلاک چند غله چند میوه نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • میزان ماندگاری 18 ماه
 • شروع مصرف 12 ماهگی

سرلاک یک غذای کمکی برای نوزاد است. نوع چند غله میوه آن بسیار طعم خوشایندی برای نوزاد دارد. اما توجه کنید که شروع مصرف آن از یک سالگی نوزاد است. این محصول در رشد ذهن و وزن گیری نوزاد بسیار موثر است. و از نکات مثبت آن این است که دارای ید و امگا 3 می‌باشد.

سرلاک گندم و میوه نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • زمان ماندگاری 18 ماه
 • زمان شروع مصرف 6 ماهگی

سرلاک اولین غذای کمکی نوزاد است که به صورت جامد است. در رشد و تکامل نوزاد تاثیر مفیدی دارد. نوع دارای گندم و میوه آن بخاطر داشتن گندم در وزن گیری نوزاد مفید است و با داشتن طعم میوه بسیار طعم خوشایندی برای نوزاد دارد.این محصول حاوی پروبیوتیک بیفیدوس است که به تقویت سیستم ایمنی طبیعی کودک کمک می کند. آهن و ید موجود در این محصول به تکامل قوای شناختی کودک کمک می‌کند و ویتامین ب 1 و امگا3 موجود در آن نقش مهمی در رشد و تکامل مغزی دارد.

سرلاک گندم و تکه های خرما نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • زمان ماندگاری 18 ماه
 • زمان شروع مصرف 6 ماهگی

وجود خرما در این محصول یکی از ویژگی‌های مثبت آن است. این محصول باعث رشد ذهنی نوزاد می‌شود. دارای مواد مغذی و ویتامین های مهم برای رشد نوزاد است. هضم آن برای نوزاد راحت است. باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نوزاد نیز خواهد شد.

سرلاک گندم و موز نستله

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • زمان ماندگاری 18 ماه
 • زمان شروع مصرف 6 ماهگی

محصولات نستله از محبوب‌ترین برند‌های تولید سرلاک هستند. این محصول به دلیل داشتن موز طعم خوشایندی برای نوزاد دارد. دارای ید و آهن و امگا 3 است و در رشد ذهنی و جسمی نوزاد بسیار موثر است.

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • زمان ماندگاری 18 ماه
 • زمان شروع مصرف 6 ماهگی

سرلاک برنج نستله یک غذای کمکی برای شیرخواران بر پایه غلات مقوی، خوش طعم و تهیه شده از مواد 100% طبیعی است. این محصول حاوی پروبیوتیک بیفیدوس است که به تقویت سیستم ایمنی طبیعی کودک کمک می کند. آهن و ید موجود در این محصول به تکامل قوای شناختی کودک کمک می‌کند و ویتامین ب 1 و امگا3 موجود در آن نقش مهمی در رشد و تکامل مغزی دارد.

سرلاک چند غله و تکه های گیلاس

مشخصات:

 • وزن 400 گرم
 • زمان ماندگاری 18 ماه
 • زمان شروع مصرف 12 ماهگی

این محصول با داشتن تکه‌های گیلاس طعم خوشایندی دارد. در رشد و وزن گیری نوزاد موثر است. هضم راحتی دارد و آلرژی ایجاد نمی‌کند. بهتر است مصرف این محصول برای نوزاد از یک سالگی شروع شود. دارای فیبر، امگا3 و انواع ویتامین های لازم برای بدن نوزاد است.

انواع سرلاک:

سرلاک برنج:

نوع برنج حساسیت ایجاد نمی‌کند. برای شروع تغذیه با سرلاک این نوع بهترین انتخاب است. سرلاک برنج به راحتی هضم می‌شود و در وزن گیری نوزاد بسیار موثر است. دو نوع آن یعنی برنج قهوه‌ای و سفید موجود است که مدل قهوه‌ای آن فیبر بالاتری نسبت به سفید دارد.

سرلاک گندم:

یکی دیگر از انواع محبوب سرلاک، نوع گندم است. این نوع فواید زیادی دارد. اما اگر نوزاد شما نسبت به آن حساسیت نشان داد بهتر است در مورد آن با پزشک صحبت کنید. همچنین در ابتدای تغذیه با سرلاک از این استفاده نکنید. زیرا هضم آن برای نوزاد 8 ماه به بالا راحت است.

سرلاک جو:

جو یکی از مواد سازنده‌ی سرلاک کودک است، اما یک غذای کامل نیست. یکی از فواید جو عدم ایجاد حساسیت و آلرژی در نوزاد است. جو دارای فیبر بالایی است و برای رشد نوزاد بسیار مفید و موثر است.

سرلاک جو دو سر:

جو دو سر گیاهی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است. نوزاد به این طعم علاقه زیادی دارد. بعضی از انواع  جو دو سر حاوی قطعات میوه است که طعم آن را خوشایندتر می‌کند. البته برای شروع از نوع ساده آن استفاده کنید.

سرلاک گندم و شیر و عسل:

این نوع یک غذای مقوی و کامل برای کودک است. اما استفاده از آن بعد از یک سالگی نوزاد توصیه می‌شود. این نوع در رشد و وزن گیری نوزاد بسیار موثر است. دارای تمام ویتامین‌های لازم برای رشد نوزاد است.

سرلاک برنج و شیر:

از 6 ماهگی نوزاد این نوع سرلاک تغذیه‌ای مناسب برای نوزاد است. این محصول علاوه بر فواید غلات طبیعی ترکیبی از ریز مغذی‌های سالم برای رشد نوزاد است. هضم این سرلاک راحت است. در رشد ذهنی و جسمی نوزاد بسیار موثر است.

انواع دیگر سرلاک که در بازار موجود است:

 • سرلاک برنج و شیر
 • سرلاک برنج و ذرت و شیر
 • سرلاک گندم و موز و شیر
 • سرلاک سه غله با شیر

بهترین زمان شروع تغذیه نوزاد با سرلاک:

زمان مناسب برای تغذیه با آن 4 تا 6 ماهگی است. به دلایل زیادی نباید قبل از 4 ماهگی به نوزاد سرلاک بدهید. نوزاد قبل از 4 ماهگی درست بلعیدن غذای جامد را نمی‌دانید و دادن آن به نوزاد خطر خفگی را دارد. همچنین هضم آن برای بدن نوزاد زیر 4 ماه سخت است و در نوزاد آلرژی ایجاد می‌کند.
بعد از شش ماهگی نیز شیر مادر به تنهایی جوابگوی نیاز بدن نوزاد نیست پس بهتر است تغذیه با آن دیرتر از شش ماهگی نباشد. همچنین بعضی از نوزادان بعد از شش ماهگی دیگر به خوردن آن عادت نمی‌کننید و علاقه مند نمی‌شوند.

روش مصرف سرلاک:

آب را 5 دقیقه بجوشانید و بگذارید خنک شود. 150 میلی لیتر آب ولرم را با 50 گرم (9 قاشق) سرلاک مخلوط کنید. مخلوط را آنقدر هم بزنید تا یک دست شود و بعد به نوزاد بدهید.

نکته مهم:

برای تغذیه نوزاد و علاقه مند کردن او به غذا از ظرف غذای کودک جذاب و کودکانه استفاده کنید. اینگونه کودک شما برای خوردن غذا علاقه نشان می‌دهد و آن را با لذت بیشتر می‌خورد.

سخن آخر

شما به عنوان یک مادر در ابتدا شاید دچار خستگی شوید اما غذا دادن به نوزاد از جمله کارهای لذت بخش همراه با چالش است. بهتر از قبل از دادن هر ماده غذایی به نوزاد ابتدا در آن زمینه مطالعه داشته باشید. سرلاک یک غذای مقوی برای نوزاد است. با خواندن مطلب بالا اطلاعات زیادی در این رابطه کسب می‌کنید. و 10 مدل آن که توسط پزشکان تایید شده است برای خرید به شما معرفی می‌شود.

26 نظر

 1. s.d. پاسخ

  از نظر ارزش غذای سرلاک نوزاد ایرانی مشابه برند های خارجی نداریم ولی بهتر اینه که قبل از شروع تغذیه نوزادتون با سرلاک حتما با متخصص مشورت کنید

 2. سمن بانو پاسخ

  فکر کنم باید انواع سرلاک ، سرلاک خارجی و ایرانی رو باید امتحان کنیم تا ببینیم بچه از کدوم یکی خوشش میاد

 3. فاطمه محمدی پاسخ

  سلام بچه ام ۸ماه اش است وزنش پاینه کدام سری لاک براش بدم خوبه تازه شیرخشکم که اصلانمیخوره

  1. seyranadnim پاسخ

   با سلام،
   بهترین و کمک به شما رو دکتر تغذیه و کودکان میتونن انجام بدن. سعی ما اینست که بهترین محصولات بازار را به شما معرفی نماییم اما مشکل کمبود وزن فرزند شما نیاز به تشخیص پزشکی دارد.

 4. ... پاسخ

  سلام. میشه به نوازد تقریبا ی هفته مونده ب چهار ماهگیش سرلاک داد!؟بعد از چ مارکی و چ نوعی استفاده کنم بچه م رشد نداره ن ازشیرم و ن از شیر نان …!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.